تکنولوژی ها موثر ۲۰۲۰ لجستیک

افزایش نوآوری باعث ایجاد موج‌هایی عطیم در زمینه تکنولوژی و صنایع می‌شوند. حال این تغییرات میتواند بیشترین تاثیر را بر روی تدارکات و زنجیره تامین داشته باشد. اما چرا؟

لجستیک به دلیل استفاده زیاد از نیروی کار و همچنین کارهای فیزیکی، افزایش نوآوری در تکنولوژی میتواند تاثیر بسیار شگرفی بر راندمان کاری و همچنین بر کاهش هزینه‌ها داشته باشد.

در همین سالهای اخیر هم حتی در بخش‌های زیادی مانند هوش مصنوعی، تجزیه و تحلیل پیشرفته و همچنین اتوماسیون دیده شده است. اما یک نکته آیا همیشه این تغییرات مثبت خواهند بود؟

همانطور که مشخص است، سازگار شدن با فناوری و تغییرات نیازمند فراهم سازی زیر ساخت‌‎های مورد نیاز و همچنین برطرف کردن چالش‌های موجود است. این فرآیند نیز طبیعتا نیازمند صرف زمان و هزینه است و ممکن است روند شرکت را به عقب بازگرداند یا آهسته کند.

البته همانطور که مشخص است فشار زیادی از سمت مشتریان به برندها وارد می‌شود. مردم همواره به دنبال این هستند که محصولاتشان هر چه سریع‌تر به دستشان برسد و همچنین هزینه این حمل و نقل نیز برای آن‌ها در پایین‌ترین حد ممکن باشد.

اما آیا صرفا فناوری میتواند مشکل ساز باشد؟ جواب قطعا منفی است!! در زیر بخشی از مشکلاتی که در حوزه حمل و نقل باعث دردسر شده‌اند را برای شما لیست کرده‌ایم:

  • مقررات حمل و نقل
  • جنگ دنیای تجارت
  • رکود اقتصادی

به طور مثال جنگ اقتصادی ابر قدرت‌هایی مثل چین و آمریکا باعث شده است تا تاثیر چشمگیری را بر روی صنعت حمل و نقل ببینیم.

اما باید چه نکاتی را در سال ۲۰۲۰ برای صنعت حمل و نقل در نظر بگیریم؟

۱- هوش مصنوعی

در طی سال‌های گذشته، صنعت لجستیک سعی کرده است تا خود را هر چه بیشتر با هوش مصنوعی سازگار کند. نمونه این سازگاری را میتوان در بخش حمل و نقل هوشمند، برنامه ریزی مسیر و همچنین برنامه ریزی تقاضا مشاهده کرد.

همچنین امروز برخی شرکت‌ها از ربات‌ها برای حمل و نقل و همچنین سیستم‌های خودکار جمع آوری انبار و… استفاده میکنند.

هوش مصنوعی در همه بخش‌ها یعنی مصرف کنندگان، حامل‌ها، تهیه کنندگان و.. تاثیرات بسیار زیادی گذاشته است و میتوانیم انتظار تداوم این تغییرات را در سال ۲۰۲۰ نیز داشته باشیم.

۲- تکنولوژی همزاد دیجیتال

احتمالا باید گفت که یکی از جذاب‌ترین بحث‌ها در لجستیک برای سال ۲۰۲۰ همین تکنولوژی همزاد دیجیتال خواهد بود.

حال اصلا همزاد دیجیتال یعنی چه؟

ببینید هر فرد متخصصی در حوزه لجستیک میداند که بدون شک محصولات با مدل‌های دیجیتالی خود تفاوت‌هایی دارند و این تفاوت‌ها باعث به وجود آمدن چالش‌های مختلفی خواهد شد.

این تکنولوژی در تلاش است که مدل سازی را به شبیه‌ترین شمل ممکن پیش ببرد. یعنی یعی خواهد کرد که مدل دیجیتالی یک محصول هر چه بیشتر مانند محصول واقعی باشد تا بتوان چالش‌های به وجود آمده ا هرچه بهتر برطرف کرد.

استفاده از این تکنولوژی بسیار گسترده میباشد و به طور مثال در بخش حمل و نقل، از این تکنولوژی برای جمع آوری داده محصول و بسته بندی آن برای شناخت نقاط ضعف و فرآیندهای تکراری و در نتیجه بهینه سازی این موارد استفاده می‌شود.

به وسیله این تکنولوژی شما میتواند مدلهای دقیق ۳D را طراحی کرده و سپس با توجه به نیاز و فضای در اختیار داشته خود، محصولات و به طور مثال قفسه‌های خود را جابه‌جا کرده تا به بهینه‌ترین حالت ممکن برای جاسازی محصولات خود برسید.

۳- مشاهده زنجیره تامین در لحظه

مشاهده و ردیابی زنجیره تامین دیگر یک قابلیت محسوب نمی‌شود بلکه در سال ۲۰۱۹ این کار یک اجبار بود و در سال ۲۰۲۰ تلاش بر این هست تا این فرآیند به جایی فراتر از جایی که در حال حاضر وجود دارد حرکت کند.

اطلاعات و آنالیزهای در لحظه اکنون بیش از هر زمان دیگری مورد تقاضا هم از طرف مشتریان و هم شرکت‌های حمل و نقل قرار گرفته است.

حال چرا این اطلاعات برای شرکت‌ها مهم است؟

تغییرات آب و هوایی، ترافیک جاده‌ای، مشکلات موجود در راه و… همگی باعث می‌شوند تا در اختیار داشتن اطلاعات لحظه‌ای کمک بسیار بزرگی به برندها برای بهبود شرایط حمل و نقل خود کنند.

۴- بلاکچین

از سال ۲۰۸۸ که این فناوری ظهور پیدا کرد، تبدیل به یکی از پر طرفدارترین و پربحث‌ترین بخش‌های دنیای تکنولوژی در سراسر دنیا شد. البته پیچیدگی‌های موجود در فناوری بلاکچین باعث شده است درک آن برای عموم مردم سخت شود. این فناوری استفاده‌های بسیار زیادی چه در داخل و چه در خارج از لجستیک دارد.

۵- اهمیت روزافزون تازه واردان صنعت

فقط این فناوری نیست که آینده لجستیک را تحث تاثیر خود قرار داده است بلکه تازه واردان و مدل‌های جدید ورود پیدا کرده به این صنعت نیز اهمیت بسیار زیادی برای این صنعت دارند.

۶- پایداری با فناوری

بدون شک همه صنایع و سیستم‌ها باید به طرز پایداری کار کنند. مسلما لجستیک هم از این قاعده مستثنی نیست.

به طور کل سیستم تحویل به طور سنتی زمان‌، هزینه و انرژی بسیار زیادی را در بر میگیرد. برای کاهش تاثیر منفی محیط، شرکت‌ها از فناوری‌های مختلفی مانند وسایل نقلیه الکترونیک و دیگر ایده‌های موجود با توجه به تکنولوژی روز استفاده میکنند.

۷- وسایل نقلیه خودران

حتی اگر ماشین‌های خودران را یکی از آینده‌دار ترین بخش‌های تکنولوژی در لجستیک بدانیم، باز هم نهایتا در سال ۲۰۲۰ تنها شاهد نسخه آزمایشی خواهیم بود و به طور گسترده از این تکنولوژی استفاده نخواهد شد.

اما به هر حال یکی از پربحث‌ترین‌ تکنولوژی‌ها در سال‌های اخیر بوده است.

۸- استفاده از ربات‌ها در انبار

شکی نیست که عملیات انبار طی سالهای اخیر تغییرات زیادی را به خود دیده است. یکی از فرآیندهای بسیار ملموس و آشکار تکنولوژی در بخش انبار، استفاده از ربات‌ها است.

استفاده از این تکنولوژی هم به سرعت در حال پیشرفت میباشد.